Latest posts

Personalizacja - nadruk UV czy grawer laserem - poznaj możliwości

2771 Views 131 Liked

Decydując się na zakupy w naszym sklepie czy to byłby album na zdjęcia, biblia na komunię lub chrzest, bajki czy baśnie dla dzieci, itd. otrzymujesz możliwość personalizacji - grawer laserowy oraz nadruk UV. Co to takiego, jak jest trwałe, na jakich produktach jaka metoda będzie lepsza i jakie dają efekty. Postaramy się to wyjaśnić.

1. Grawer laserowy - polega na wypaleniu lub wycięciu przy pomocy wiązki światła o dużej energii określonego wzoru. Zalety to m.in. trwałość tak wykonanego znakowania, nie da się go w zasadzie usunąć bez zniszczenia powierzchni na której go wykonano. Laser to też bardzo precyzyjne urządzenie - można tworzyć bardzo skomplikowane elementy. Nie potrzebuje do pracy tonera, tuszu czy farb. Ta ostatnia cecha jest też jego wadą - nie można bowiem sterować kolorem, ten zależy od rodzaju powierzchni i kolor jest w miarę jednolity na całości wykonanego grawera. W przypadku grawerowania produktów jak album na zdjęcia, biblia dla dzieci czy też bajki dla dzieci najczęściej uzyskujemy odcień od ciemno-miedzianego po ciemny brąz. Nie najlepiej też udają się elementy cieniowane - czyli np. zdjęcia muszą być odpowiednio przygotowane to tego procesu. Znakomicie natomiast wychodzą teksty, ornamenty, piktogramy czy też grafiki jednokolorowe.

2. Nadruk UV - to najnowocześniejsza metoda wykonywania nadruków. Powstał alby rozwiązać problem utraty pigmentu w wydrukach, tzw. blaknięcie. Czynnikiem utwardzającym jest światło UV czyli czynnik, który w każdym innym wydruku powoduje blaknięcie. Nie stosuje się farb rozpuszczalnikowych a reakcja zastygania wywołana jest światłem UV. Możliwe jest nanoszenie wzorów bezpośrednio na przedmioty nawet takie jak album na zdjęcia. Nadruk taki jest bardzo trwały i ciężko jest go usunąć bez uszkodzenia powierzchni nadruku. Dodatkowo nowoczesna drukarka do pracy wykorzystuje nie jak powszechnie znamy trzy lub cztery różne tusze czy tonery (odpowiednio paleta kolorów RGB i CMYK) ale też dodatkowe jak podkład, lakier, kolor biały lub kolory pośrednie. Wspomniany kolor biały daje nam bardzo ważną korzyść - możliwość drukowania na powierzchniach inne niż białe z zachowaniem dobrego odwzorowania kolorów. Możemy więc tworzyć dowolne wzory również na np. albumach na zdjęcia w oprawach brązowych, czarnych czy granatowych.

3. Karta z życzeniami. Jeśliby z jakiegoś powodu ani grawer laserem ani nadruk UV nie okazały się idealnymi metodami na personalizację mamy w zanadrzu trzecią opcję - kartkę z Twoimi życzeniami lub dedykacją. Podaj nam treść a my zamienimy ją na efektowny wydruk.

Leave a comment

Log in to post comments