Latest posts

Albumy na zdjęcia - wklejane czy wsuwane

1629 Views 27 Liked

Albumy na zdjęcia tradycyjne, zwane też klasycznymi lub potocznie wklejanymi. Stanowią najbardziej elegancką formę albumu. Zawierają karty oddzielone od siebie pergaminowymi przekładkami. Wymagają uważnego traktowania aby podczas przeglądania albumu kart nie pozaginać lub też nie poplamić. Ta forma daje nam opcję umieszczania zdjęć zarówno pionowo jak i poziomo oraz ukośnie, możemy też mieszać na jednej karcie zdjęcia o różnych formatach i wielkościach. Pozostały obszar można kreatywnie wykorzystać i ozdobić opisami zdjęć czy dowolnymi rysunkami. Zdjęcia umieszcza się na kartach stosując:

  • klej do zdjęć
  • przylepce do zdjęć
  • rożki / narożniki do zdjęć
  • tasiemki lub paski ozdobne

Kleju nie musimy omawiać - instrukcja wydaje się oczywista. Przylepce do zdjęć to rodzaj taśmy dwustronnej na rolce spreparowanej do bardzo wygodnego stosowania. Rożki to forma małych trójkątnych kieszonek z klejem od spodu. Nakładamy je na rogi zdjęcia i modujemy na karcie. Klej przyczepia do karty tylko owe rożki więc zdjęcie można z ich uchwytu po prostu wyjąć - jeśli zajdzie taka potrzeba. Taśmy szczególnie z mocnym klejem zazwyczaj nie dają się już odkleić i trwale muszą na zdjęciu zostać.

Albumy na zdjęcia kieszeniowe - wsuwane. To popularny rodzaj albumów wybierany ze względu na szybkość montażu zdjęć oraz ochronne dla zdjęć właściwości folii - nie musimy się obawiać, że podczas oglądania zdjęcia zostaną np. poplamione. Wspomniana folia jest jednakowo wadą tych albumów - nie da się jej uznać za elegancką, z konieczności aby zachować przejrzystość musi być cienka więc można ją łatwo rozerwać. Kolejnym ograniczeniem jest konieczność umieszczania zdjęć w narzucony sposób - jeśli kieszenie są poziome to tylko tak zdjęcia możemy umieścić. Podobnie z wielkością zdjęć - możemy umieścić tylko dedykowane do kieszonki, za duże nie wejdą, za małe będą się wysuwać i fatalnie wyglądać. Taki album może mieć też miejsce na opis zdjęć lub takowego miejsca nie posiadać.

Albumy na zdjęcia pod folię. Stanowią połączenie cech albumów tradycyjnych oraz kieszeniowych. Karty są pokryte cienką folią, którą możemy odchylić. Wówczas umieszczamy na nich zdjęcia mając możliwość dowolnego umiejscowienia, mieszania rozmiarów zdjęć czy też opisywania w dowolnym miejscu. Po wszystkim nakładamy odsuniętą wcześniej folię na swoje pierwotne miejsce - delikatnie się ona przykleja do kart i zdjęć jednocześnie unieruchamiając te drugie. Teoretycznie lepiej wspomnianej folii po umieszczeniu zdjęć i nałożeniu owej folii już nie odrywać, praktycznie jednak robiąc to ostrożnie powinno się to udać nawet kilkukrotnie.

Leave a comment

Log in to post comments